Mravi na žutim cvjetovima

o projektu

Globalno zatopljenje jedan je od najvažnijih uzroka nestajanja kukaca diljem planete. Tjelesna temperatura većine kukaca raste s temperaturom njihova staništa, pa kukci za sprječavanje pregrijavanja mogu koristiti dva mehanizma: bijeg (ponašanje) i/ili aklimatizaciju (fiziologija). Međutim, nepoznato je kako i u kojoj mjeri kukci koriste ove odgovore. Planiramo nadoknaditi ovaj nedostatak znanja istraživanjem otpornosti mrava - široko rasprostranjenih i ekološki važnih kukaca. Koristit ćemo prirodni gradijent temperature na Jadranskim otocima koji su, kao gotovo zatvoreni ekosustavi, idealni laboratoriji klimatskih promjena.

Inovativnim i opsežnim mjerenjima mikroklime, fiziološke termoregulacije i strategija ponašanja mrava na jadranskim otocima, testirat ćemo dvije središnje hipoteze biologije globalnih promjena: 1) hipotezu termalnog krajolika koja predviđa da termalna heterogenost krajolika određuje regulaciju tjelesne temperature ponašanjem i 2) hipotezu specijalist-generalist koja pretpostavlja da populacije u stabilnim uvjetima toleriraju uži raspon temperature i imaju više performanse. Zagrijavanje na Mediteranu veće je od globalnog prosjeka, stoga je posebno važno razumjeti učinke zatopljenja baš u toj regiji te predvidjeti budući sastav zajednica kukaca.

motivacija

mediteranska regija

Mediteranska regija obuhvaća područje koje okružuje Sredozemno more i uglavnom je izložena mediteranskoj klimi za koju su karakteristična topla suha ljeta te blage kišne zime. Globalno zatopljenje izraženije je u mediteranskoj regiji nego u ostatku svijeta, pa je ta regija savršena za rano dokumentiranje prilagodbi organizama na povišene temperature. Ovaj trend jačeg zagrijavanja u mediteranskoj regiji naročito je zabrinjavajuć, jer je upravo mediteranska regija jedno od svjetskih žarišta bioraznolikosti, pa bi negativni utjecaj globalnog zagrijavanja u toj regiji mogao dovesti do alarmantnih gubitaka biološke raznolikosti. Doduše, ovaj trend zagrijavanja u mediteranskoj regiji omogućava nam da istražimo odgovore kukaca na visoke temperature u već termalno stresnim mediteranskim staništima gdje se moraju nositi s temperaturnim izazovima bez presedana. U Hrvatskoj, mediteranska regija jedna je od tri biogeografske regije i pokriva gotovo 40 % površine Hrvatske.

  • Newbold, T., Oppenheimer, P., Etard, A. & Williams, J. J. Tropical and Mediterranean biodiversity is disproportionately sensitive to land-use and climate change. Nat. Ecol. Evol. 4, 1630-1638 (2020).
  • Lionello, P. & Scarascia, L. The relation between climate change in the Mediterranean region and global warming. Reg. Environ. Chang. 18, 1481-1493 (2018).

klimatske promjene

Klimatske promjene odnose se na dugoročne promjene u Zemljinoj klimi, a uključuju porast temperature, promjene u obrascima oborina s češćim i intenzivnijim sušama te ekstremne vremenske pojave poput toplinskih valova, poplava, uragana ili snježnih oluja. Globalno zatopljenje koje trenutno doživljavamo prvenstveno je potaknuto ljudskim aktivnostima i odvija se neviđenom brzinom. Od predindustrijskog razdoblja, globalne temperature porasle su za više od 1°C, a predviđa se da će porasti za dodatni 1°C u sljedećih 25 godina. Ova stopa zatopljenja 10 je puta brža nego što je bila prosječna stopa nakon posljednjeg ledenog doba. Posljedice globalnog zatopljenja ozbiljne su, a uključuju promjene u raspodjeli i intenzitetu oborina, ubrzano podizanje razine mora te intenzivnije toplinske valove. Mnoge vrste neće moći izdržati toplinski stres dugoročnog povećanja temperature ili toplinskih valova, a očekuje se da će se stope izumiranja ubrzati. Globalno zatopljenje također je jedan od brojnih čimbenika koji doprinose opadanju broja kukaca, narušavajući njihovu ulogu u ciklusu hranjivih tvari, oprašivanju, kontroli štetnika i obnovi tla.

  • Matthews, H. D. & Wynes, S. Current global efforts are insufficient to limit warming to 1.5°C. Science (80-. ). 376, 1404-1409 (2022).
  • Meehl, G. A. & Tebaldi, C. More intense, more frequent, and longer lasting heat waves in the 21st century. Science (80-. ). 305, 994-997 (2004).
  • Urban, M. C. Accelerating extinction risk from climate change. Science (80-. ). 348, 920-923 (2015).
  • Wagner, D. L., Grames, E. M., Forister, M. L., Berenbaum, M. R. & Stopak, D. Insect decline in the Anthropocene: Death by a thousand cuts. Proc. Natl. Acad. Sci. 118, 1-10 (2021).
Mravinjak otoci na horizontu

ciljevi projekta

1.

Utvrditi razlike u sastavu zajednice mrava pri različitim temperaturama

2.

Otkriti važnost mikroklime u okolici mravinjaka za odluke o skupljanju hrane

3.

Otkriti važnost ponašanja i fiziologije u borbi protiv povišenih temperatura

Mravi na crvenoj zastavici za projekt ClimAnts mravi i gušter

zašto mravi?

ikona crvenog mrava iz loga projekta ClimAnts

Mravi su važni

Važni su zbog svoje uloge razlagača i zato što gradnjom mravinjaka prozračuju tlo te ga obogaćuju hranjivim tvarima u okolici svojih mravinjaka. Mravi rasprostranjuju sjemenke brojnih biljaka i hrana su mnogim organizmima. Često se smatraju inženjerima ekosustava jer svojim djelovanjem mijenjaju stanište u kojem žive.

ikona crvenog mrava iz loga projekta ClimAnts

Mravi su globalno rasprostranjeni i brojni

Jedini kontinent na kojem ne žive zasad je Antarktika. Ukupna masa svjetske populacije mrava premašuje ukupnu masu svih populacija divljih sisavaca i ptica zajedno.

ikona crvenog mrava iz loga projekta ClimAnts

Mravi su raznoliki

Broj vrsta mrava trenutno premašuje 14000, među kojima su mravi s velikim brojem ekoloških prilagodbi i raznih veličina. Kao takvi, praktični su jer ih možemo koristiti kao modele za druge kukce različitih veličina.

ikona crvenog mrava iz loga projekta ClimAnts

Mravinjaci mogu biti dugovječni

Jedna kolonija može živjeti na istom mjestu godinama, pa i desetljećima. Zbog toga su mravi izvrsni za praćenje dugoročnih promjena u okolišu.

zašto otoci?

Za proučavanje odgovora kukaca na povišene temperature tražili smo ekosustave koji su izolirani, imaju smanjenu kompleksnost staništa i izloženi su visokim temperaturama. Otoci su baš takvi, gotovo izolirani sustavi, s jako malom stopom imigracije. U Hrvatskoj ih imamo preko 1000!


Dodatno, jadranski otoci nalaze se u mediteranskoj regiji koja se zagrijava brže od globalnog prosjeka. Mediteranska regija ujedno je jedan od centara bioraznolikosti. Dakle, iznimno je važno saznati u kolikoj su mjeri otočne mediteranske populacije ugrožene povišenjem temperature.

Otok Brijuni kao područje istraživanja projekta ClimAnts

područje istraživanja

Odabrali smo otoke u NP Brijuni i NP Mljet, jer ćemo tako imati iste vrste mrava izložene različitim klimatskim uvjetima — hladnijoj klimi na sjeveru i toplijoj na jugu, što nam pruža jedinstvenu mogućnost testiranja lokalnih adaptacija. U NP Brijuni sakupljat ćemo mrave na otocima: Galija, Mali Brijun, Vrsar, Obljak, Gaz, Veliki Brijun. U NP Mljet istraživat ćemo mrave na otocima: Mljet, Tajnik, Glavat, Galicija, Pomeštak i otok Moračnik. Svakom nacionalnom parku pridružit ćemo i kopnena staništa kao kontrole.

Brijuni

Mapa područja istraživanja na otocima u NP Brijuni

Mljet

Mapa područja istraživanja na otocima u NP Mljet

metodologija

1.standardizirano sakupljanje u transektu

standardizirano sakupljanje u transektu standardizirano sakupljanje u transektu standardizirano sakupljanje u transektu

2.mapiranje termalne heterogenosti oko mravinjaka

mapiranje heterogenosti oko mravinjaka
mapiranje heterogenosti oko mravinjaka

3.testiranje termalnih prilagodbi

testiranje termalnih prilagodbi testiranje termalnih prilagodbi testiranje termalnih prilagodbi